| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

Mandriliste laamade põrkumine

Page history last edited by PBworks 15 years, 3 months ago

 Mandriliste laamade põrkumine

 

 

Mandriliste laamade põrkumise põhjuseks on laamade liikumine. Liikumise põhjuseks peetakse ülemise vahevöö ainese konvektsioonivoole. Et jäikade laamade vahel tekivad mehaanilised pinged, avalduvad pindmised ja maasisesed protsessid kõige ägedamalt laamade piiril süvamurrangute vööndis.

 

Mandriliste laamade põrkumise tagajärjed:

  • mäeahelike tekkimine
  • kivimite üksteise otsa kuhjumine
  • vähesed vulkaanipursked, sest maakoor on väga paks (Himaalaja – India ja Euraasia  laama kokkupõrke koht, Alpi mäestik jt) vt ka Vulkaanide liigitus ehituse ja purske iseloomu järgi
  • maavärinad ( Ida-läänesuunalises läbilõikes peegeldab maavärinate sügavus sukeldunud laama sügavust.) vt ka Maavärinate tagajärjed

 

 

Subtuktsioonivööndites transporditakse ookeanilist koort ja setteid suurtesse sügavustesse vahevöösse. See on võimalik seetõttu, et ookeaniline koor on suure tihedusega. Kontinentaalne maakoor on aga väikese tihedusega ning seetõttu ei ole tavaliselt kontinentaalse maakoore sukeldumine subduktsioonivööndis võimalik.

 

Kui kaks konvergeeruvat kontinenti lõpuks kohtuvad, lõpeb ka subduktsioon- kontinendid põrkuvad, ehk toimub kollisioon.

 

Joonis 1.

Kontinentide põrkumine e. kollisioon

 

 

 

Umbes 225 miljonit aastat tagasi oli India kontinent, mis asus Austraalia ranniku lähedal. Indiat eraldas Aasia kontinendist Tethise ookean. Kui Pangea hiidmanner ligi 200 miljonit aastat tagasi lagunema hakkas, alustas India aeglast triivi põhja suunas. Umbes 40-50 miljonit aastat tagasi põrkuski India Euraasia kontinendiga.

India laama põhjapoolseim osa suruti Euraasia laama alla, mille tulemusena toimus maakoore paksenemine ning Himaalaja mäestiku teke. Nende kahe kontinendi vaheline kollisioon ei ole veel tänapäevalgi lõppenud. India laam liigub jätkuvalt põhja suunas ja Himaalaja tõuseb üle 1 cm aastas.

 

 

Joonis 2.

India ja Euraasia laama põrkumine

 

 

 

 Joonis 3.

India laam

 

 

 

Joonis 4.

Aastatel 1975-1995 antud piikonnas registreeritud maavärinad. Need maavärinad on tingitud India laama liikumisest Euraasia laama suhtes.

 

 

 

Animatsioone laamade põrkumisest:

 

Kliki siia , et näha, kuidas esinevad kokkupõrked, kui 2 mannert kohtuvad laamade piiril, sügavmurrangute vööndis, viies suurte mäeahelike, nagu Himaalaja, tekkeni. Animatsioon on läbilõike vormis.

 

Kliki siia animatsiooniks, milles on näha India ja Aasia kokkupõrkeala.

 

Kliki siia , et näha, kuidas kokkupõrkealadel võivad intensiivse rõhu ja kuumuse tagajärjel tekkida "kihilised" settekivimid .

 

 

 

Kasutatud materjalid:

 

http://www.pbs.org/wnet/savageearth/animations/rift-collide.html

http://www.gi.ee/geomoodulid/files/modules/laamtektoonika.html

http://www.school-portal.co.uk/

http://www.veeriku.tartu.ee/~ppensa/laamtektoonika.html

 

 

 

Vaata ka:

 

Kahe ookeanilise laama põrkumine

 

 

 

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.