| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

Ookeaniliste laamade lahknemine (protsess, tagajärjed, näited)

Page history last edited by PBworks 15 years, 2 months ago

Ookeaniliste laamade lahknemine

 

Ookeaniliste laamade lahknemine on protsess, mille käigus kaks ookeanialust laama liiguvad vastassuundades. Selle tulemusena triivivad mandrid üksteistest kaugemale(nt. Põhja-Ameerika ja Euraasia) ja tekkinud nõgu täidab maa sisemusest pärinev magma, moodustades ookeanide keskahelikke(nt. Atlandi ookeani keskahelik) ja ühtlasi ka uut maakoort.

 

 

 

Ookeaniliste laamade liikumist põhjustavad astenosfääri konvektsioonivoolud: sügaval asuv magma soojeneb ja soojuspaisumisega teha tihedus väheneb, mistõttu ta tõuseb kõrgemale. Jahedam magma, mis on tihedam, vajub alla.

 

 

Ookeaniline maakoor tekib keskahelikus ja hävineb kokkupõrkel mandrilise maakoorega subduktsiooni tõttu. Subduktsioon on protsess, mille käigus tihedam ookeaniline maakoor(3g/cm^3) libiseb hõredama, mandrilise maakoore (2g/cm^3) alla ja sulab kuumuse tõttu taas magmaks. Subduktsioonipiirkondadesse tekivad süvikud.

Kuna ookeaniline maakoor on pidevas liikumises, siis ajapikku muutuvad keskahelikus asunud kivimid suhteliselt siledaks ookeanipõhjaks. Kristalliseerunud kivimid salvestavad endasse tekkeperioodi maa magnetvälja suuna. Kuna viimase viie miljoni aasta jooksul ainuüksi on poolused 30 korda oma suunda muutnud, siis on need suunamuutused magneetiliste anomaaliatena ookeanipõhjas nähtavad:

 

 

 

Laamade liikumissuundade kaart. Näha on,et Vaikse ookeani laam liigub eemale Ameerikatest ja Nazca laamast, Antarktikast eemalduvd Aafruka, Austraalia ja Vaikse ookeani laamad ja et Ameerikad liiguvad eemale Euraasiast ja Aafrikast Atlandi ookeanis.

 

 

 

Reljeefkaart Atlandi ookeanist. Atlandi ookeani keskahelikku on selgesti näha:

 

 

 

Atlandi ookeani keskahelikust on ka tekkinud Islandi saar. Kuna saar asub aheliku keskmes, on magmal kerge jõuda pinna lähedale. See annab saarele unikaalse energiaallika geotermilise energia näol, kuid samas ka muudab piirkonna üsna vulkaaniliselt aktiivseks.

 

Kasutatud materjal:

http://www.school-portal.co.uk/GroupDownloadFile.asp?GroupId=12426&ResourceId=573716

http://www.ggs.org.ge/plates.jpg

http://www.lei.furg.br/ocfis/mattom/IntroOc/notes/figures/images/convection1.gif

http://www.eoearth.org/upload/thumb/d/da/Magnetic_striping_oceanic_crust.gif/250px-Magnetic_striping_oceanic_crust.gif

http://en.wikipedia.org/wiki/Plate_tectonics

http://www.real.edu.ee/moodle/mod/resource/view.php?id=1002

 

 

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.