| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

Richteri ja Mercalli skaala võrdlus (mõistekaart)

Page history last edited by PBworks 15 years, 3 months ago

Maavärinate mõõtmine (peaartikkel siin wikis: Maavärinate tugevuse mõõtmine)

 

 Maavärina hindamisel on võimalik lähtuda mitmetest eri nüanssidest, seetõttu on olemas palju erinevaid skaalasid maavärina tugevuse iseloomustamiseks. Üldjuhul jaotuvad skaalad oma põhimõtte järgi kaheks:

 

1) Võimsus-skaalad, mis hindavad maavärina seismilist energiat magnituudides. Näiteks Richteri ning Momenti skaalad.

2) Intensiivsus-skaalad, ms annavad pallides hinnangu maavärina visuaalsetele tagajärgedele. Näiteks Mercalli skaala, EMS-94, Shindo skaala.

 

 

Richteri skaala

 

See skaala loodi 1935. aastal Charles Richteri ja Beno Gutenbergi poolt. Skaala kasutab maavärina hindamiseks seismograafi pendli suurima võnke amplituudi. Amplituud korrutatakse logaritm 10-ga, mille tõttu näiteks 4.0 magnituudi suurune maavärin on 3.0 magnituudilisest 10 korda võimsam (ja eraldab 31,6 korda rohkem energiat). Lisaks arvestatakse ka seismograafi kaugust maavärina epitsentrist, mis määratakse kindlaks teiste vaatlusjaamadega koostöös.

 

Richter valis 0 magnituudi vääriliseks sellise maavärina, mille amplituudiks seismograafil on üks mikromeeter ja mis asub vaatluskohast 100 kilomeetri kaugusel. Tema ideeks oli vältida negatiivseid väärtusi, kuid siiski on tänapäevased seismograafid võimelised määrama kuni -3.0 magnituudiga maavärinaid. Tugevaim mõõdetud maavärin oli 1960. aasta Valdivia maavärin Tšiilis, mis oli 9.5 magnituudiline. Richteri skaalal pole ülemist ega alumist piiri.

 

Põhimõtteline erinevus Mercalli skaalast on tõsiasi, et kuigi Richteri skaala väljendab maavärina võimsust, ei saa selle põhjal hinnata maavärina tagajärgi, sest need olenevad ka epitsentri kaugusest, pinnavormidest ja muudest geoloogilistest tingimustest.

 

Charles Francis Richter (1900-1985)

 

 

Mercalli skaala

 

See skaala arenes välja Rossi-Forel skaalast, mida 1883 ja 1902 arendas edasi Giuseppe Mercalli. Mercalli skaalat omakorda on kaasajastanud veel paljud teised teadlased, sealhulgas ka C. Richter.

 

Mercalli skaala väljendab maavärina mõju elus ja eluta loodusele. Näiteks ehitistele, inimestele, puudele, loomadele jne. Füüsiliste purustuste visuaalsel hindamisel ja maavärina üleelanute abil määratakse värinale tugevus vahemikus I (tajumatu) kuni XII (katastroofiline) palli.

 

Erineb Richteri skaalast selle poolest, et määratud tugevus on võrdlemisi subjektiivne ning oleneb asukohast. Iseloomustab paremini maavärina tagajärgi, kuid ei anna täpset hinnangut maavärina võimsusele.

 

Giuseppe Mercalli

(1850-1914)

 

 

 

 

Richteri ja Mercalli skaala võrdluse mõistekaart:

 

 

 

Kasutatud kirjandus:

http://en.wikipedia.org/wiki/Seismic_scale

http://en.wikipedia.org/wiki/Richter_scale

http://en.wikipedia.org/wiki/Mercalli_intensity_scale

 

Pildid (suurema resolutsiooniga kui artikli versioonid):

http://i209.photobucket.com/albums/bb306/Helrauros/RichterijaMercallimoistekaart.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/62/CharlesRichter.jpg

http://www.earthquakes.bgs.ac.uk/hazard/Mercalli.jpg

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.