| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

Vulkaanide esinemise seaduspära

Page history last edited by PBworks 15 years, 2 months ago

Üldinfo

 

Vulkaane leiab tavaliselt aladelt, kus laamad kas põrkuvad või lahknevad teineteisest. Laamade piirid jooksevad suuresti ookeanide pinna all ja suurepärane näide laamade lahknemisest ongi Kesk-Atlandi mäeahelik, kus asub hulgaliselt veealuseid vulkaane. Hea näide laamade põrkumisest on jällegi Vaikse ookeani põhjas asuv "tule ring", mis on oma nime saanudki vulkaanide suure arvukuse tõttu. Kontrastiks, vulkaane tavaliselt ei teki sinna, kus kaks laama teineteisest mööda liiguvad. Vulkaanid võivad samuti tekkida sinna, kus maa koor venib ja õheneb (seda nimetatakse intralaamseks vulkanismiks). Head näited sellest on Aafrika mäeorg, Wells Gray-Clearwater vulkaaniline ala, Rio Grande mäestik Põhja Ameerikas ja Eifeli vulkaanid Euroopas. Samuti võib vulkaane tekkida vahevöö seismilise aktiivsuse tagajärjel antud alas (sellise tekkega vulkaane leiab kogu päikesesüsteemis, eriti kiviplaneetidel ja kuudel). Näiteks Hawaii saared ongi formuleerunud selliste seismiliste protsesside mitmekordse toimumise tagajärjel.

 

Vulkaanide kujud

 

Kõige tavalisem vulkaani välimuse kirjeldus on koonuseline mägi, mis loobib tipus olevast kraatrist välja laavat ja mürgiseid gaase. See kirjeldab ainult ühte mitmest vulkaani tüübist ja tegelikult on vulkaanide omadused ja kirjeldused palju detailsemad. Vulkaani struktuur ja käitumine sõltub mitmetest faktoritest. Mõnedel vulkaanidel on kupli taoline ebaühtlane tipp, mis on kujunenud laava aeglase väljavoolamise tagajärjel, samas kui osad vulkaanid on hoopis platoo taolised. Avad, kust vulkaaniline materjal (nt. tuhk ja lava, ehk maa koorest välja pääsenud magma) ja gaasid (põhiliselt vee aur ja magmaatilised gaasid) võivad paikneda kogu pinnavormil. Mitmed väljalaske avad põhjustavad väiksemate vulkaaniliste mägede teket, näiteks Pu'u 'Õ'õ Hawaiil asuva vulkaani Kilauea külje all.

 

Vulkaani tüüpide hulka kuuluvad ka kürovulkaanid (ehk jää vulkaanid), eriti tihti esinevad Jupiteri, Saturni ja Neptuuni kuudel ja ka muda vulkaanid, mille teke pole tihti seotud seismilise aktiivsusega.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Volcano

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.